Sluchová percepce I. - naslouchání a porozumění
Dostatečně vyvinuté vnímání je důležitým kritériem školní zralosti. Toto vnímání nám umožňuje orientovat se v prostředí a dostatečně se mu při způsobit.
Sluchové vnímání úzce souvisí s vývojem řeči a spolu s ním i s rozvojem myšlení. Je velmi důležité odlišit problémy v oblasti sluchové percepce od vad sluchu. Pokud má rodič či učitel pochybnosti ohledně sluchu dítěte, je zapotřebí s dítětem absolvovat foniatrické vyšetření, které vyloučí vadu sluchu. Až po té co je vyloučena sluchová vada, sledujeme, diagnostikujeme a popřípadě rozvíjíme sluchovou percepci.
Můžete i využít naši jednoduchou sadu ABA porozumění.
Otázka napsaná na kartě je návodná - měňte ji, podle obrázků - zaměňujte předmět. Dítě pak rozšiřuje svou slovní zásobu. Tuto sadu využijete nejen k procvičení základních slov, ale i k rozvoji nadřazených pojmů. Na obrázku je pes, kočka, králík, prase - zvířata. Všechny obrázky jsou realistické a pro děti tím snadno pochopitelné. Odpovědí je vždy pouze jeden obrázek.
Podstatná jména se samozřejmě rozvíjí jako první. Druhé na řadě jsou slovesa. Ptáme se tedy slovesem. Rozvíjíme porozumění řeči na základě otázky, ve které použijeme slovesa s formulací "Kdo štěká?" "Co se čte? Atd. Tím u dítěte budujeme porozumění sloves. Dítě se v této fázi může snažit odpovědět verbálně, pomocí zvukomalebných slov, která jsou označena jako onomatopoa. Za toto ho samozřejmě vždy odměníme nadšenou reakcí. Vždy ale pamatujeme na to, že rozvíjíme pasivní slovní zásobu, takže pokud nebude v tuto chvíli chtít mluvit, ale pouze např. ukáže správnou odpověď, je to zcela v pořádku. Pokud víme, že odpověď již má ve své aktivní slovní zásobě, zkusíme odpověď říci sami. Děti pak mohou reagovat nápodobou.
Velmi osvědčeným prostředkem pro další fázi porozumění, sluchové percepce a řeči jsou též hledací kruhy. Pomocí kruhu můžete dítě aktivně zapojit do hry s dětmi, které například již mluví, ale i individuálně s ním slova natrénovat, než zapojíte do hry např. sourozence. Kruh připravíme tak, aby všichni viděli na všechny obrázky. Otočíme horní kartičku. Kdo první najde stejný obrázek v kruhu, získává kartičky. Kdo má na konci hry nejvíce kartiček, vyhrává.
Dalším slovním druhem, který rozvíjíme, jsou přídavná jména. Co je měkké? Co je tvrdé atd. Můžete zkusit trénovat protiklady nebo věci, které spolu souvisí atd. Další slovní druhy přirozeně následují. Pokud dítě rozvíjí úspěšně porozumění a naslouchání, tedy pasivní slovní zásoba, je jen otázka času, kdy se začne rozvíjet i slovní zásoba aktivní.