Osvědčené materiály pro počátek výuky podle genetické metody.
Genetická metoda čtení je hodně založená na práci s obrázky a zejména v počátcích je nesmírně důležité rozvíjet fonematický sluch. Bohužel ne všechny učebnice na trhu pro výuku genetické metody poskytují dostatek cvičení a podnětů. Je potřeba, aby učitel denně zařazoval do výuky aktivity k rozvoji této percepční složky.
Na začátku hodiny jsme vždy pracovali v kruhu. Uprostřed jsme měli hromádku obrázků, se kterými jsme pracovali. Zařazovala jsem aktivity na popis obrázků (hádanky pro kamarády), ale také cvičení na náslovnou hlásku (čím slovo začíná, co má slovo na začátku ...). Později jsme se zaměřovali na pozici hlásky, např.: Které slovo má O na konci? Které slovo má A uvnitř? Děti hledaly příslušné obrázky. Teprve potom jsem zkoušela slova dětem hláskovat, později už hláskovaly i děti.
Obrázky můžete použít například ze hry pexeso, flashcards z angličtiny či cokoli, co máte k dispozici.
Takřka denně jsem využívala soubor Hrajeme si celý rok, který obsahuje obrázky, písmena, slova, karty pro grafický záznam krátké a dlouhé slabiky. Je doplněn o stínové obrázky, které děti mají moc rády a také o podložky s prosvětlenými obrázky k rozvoji zrakového vnímání. Soubor je navržen tak, aby učiteli poskytl dostatek námětů pro práci v průběhu celého roku. Jednotlivé komponenty souboru jsou vzájemně kombinovatelné, takže lze vymyslet nespočet zadání pro žáky.
Soubor se skládá z podkladových karet formátu A4, na které děti umísťují obrázky nebo písmena. Lze pracovat společně v kruhu, ale také v menších skupinkách.
Dalším hodně využívaným souborem byly kartičky pro rozlišování krátké a dlouhé slabiky. začínala jsem s jednoslabičnými slovy (postup od jednoduššího ke složitějšímu). Kartičky mohou děti třídit, a to nejen podle dlouhé a krátké slabiky, ale také podle dalších kritérií, např. osoba, zvíře, věc aj.
Třetí materiál, který doporučím pro začátky výuky podle genetické výuky jsou Pilné včelky. Jedná se o obrázky včelích úlů, které nám slouží pro třídění a obrázkové kartičky. Ke každému písmenu (mimo ď, ť, ň, q, x, y, w) jsou právě tři obrázky. Ve třídě umístíme úly (např. do každého roku třídy jeden) a řekneme jim zadání, aby např. do daného roku donesly obrázky, které začínají na A. Zde je dobré třídu rozdělit na čtyři skupiny a každé přidělit jiné zadání. Později mohou úkoly být zaměřeny i na pozici hlásky. Např. zde přineste slova, která končí na O.
K souboru jsou připojena i slova třemi druhy písma, ty však budeme využívat až mnohem později. V prvotní etapě budeme používat pouze obrázky a rozvíjet fonematický sluch.
Pozn.: Přiložené fotografie jsou pouze ilustrační. V nabízených materiálech je stejný obsah, ale obrázky zdarma byly nahrazeny kvalitnějšími, placenými.