Duhová abeceda se představuje
V příštích pár řádcích bych vám všem ráda představila novou sadu materiálů, kterou jsem vytvořila. Jmenuje se Duhová abeceda a obsahuje 5 verzí, ze kterých si můžete vybírat.
Od začátku své učitelské praxe jsem si výzdobu třídy ráda tvořila sama. Nevyhovovaly mi plakáty, které naše škola vlastnila a ty nové, které trh nabízel, nám nebyly umožněny zakoupit. Sedla jsem proto k počítači a začala jsem si jednoduché plakáty tvořit sama. Jelikož jsem učila genetickou metodou čtení, potřebovala jsem jako první přehled velkých tiskacích písmen. Ty první jsem si vytvořila v černobílé verzi a tiskla jsem si je na barevné papíry. Protože mám ale ráda sladěnost třídy, chtěla jsem tomu dát nějaký řád a pořádný vzhled. A proto vznikla Duhová abeceda.
Je určená pro všechny, ať už učíte jakoukoliv metodou čtení. Nemusíte ji využít jenom v 1. ročníku, ale i ve druhém, kdy se žáci učí českou abecedu. K dispozici jsou nejen malé a velké tvary tiskacího/psacího písma, ale i jejich kombinace. Pro slabší žáky je pak vytvořená pátá verze, která obsahuje názorné obrázky. Kterou z nich si zvolíte, je jenom na vás. K dispozici je pro zájemce vytvořený i balíček, kde najdete všech 5 materiálů.
Karty stačí vytisknout, zalaminovat, aby vám vydržely a pak je vyvěsit ve třídě. Vyplatilo se mi z hlediska prostoru natáhnout nahoru na zeď nebo nad tabuli provázek na dva hřebíčky a na ně karty pomocí kolíčků vyvěsit. Žáci je měli neustále v zorném poli a kdykoliv potřebovali, stačilo se na ně podívat. Také mi to ulehčilo práci v tom, že jsem na ně mohla žáky odkazovat a nebylo potřeba jim tvary předepisovat na tabuli apod.
Ve zmenšené verzi jsme je pak využívali jako přehled do sešitů - vždy jsme si písmeno nalepili do sešitu a pak zkoušeli psát jeho podobu. V "Pamatováčku" jsme je měli nalepené jako přehledy, slabší žáci je měli nalepené izolepou přímo na lavici. Také je lze vytisknout na jako kartičky a pak s nimi hrát nejrůznější hry - najdi počáteční hlásku daného slova, vymysli slovo na..., srovnej dle abecedy apod.
Ať se vám líbí stejně jako mým žákům!