Před pár týdny mi můj starší syn nastoupil do 1. třídy. Asi jako v této době všude i on má ve svém novém kolektivu několik cizinců. Má to štěstí, že jsou to žáci, kteří už někdy češtinu potkali, a tudíž se mohli ihned zapojit do vyučovacího procesu. Co ale s těmi, kteří tu možnost neměli a český jazyk je pro ně něco jako marťanština? A teď nemyslím tu "hláskovací" :-)))
Sama jsem před nástupem na rodičovskou dovolenou vedla kroužek výuky českého jazyka pro cizince. Materiálů moc nebylo, a pokud jsem nějaký našla, ne úplně mi vyhovoval. Dlouho jsem uvažovala o tom, vytvořit si svůj vlastní, až mi přišlo jedno zákaznické přání. Vyslyšela jsem ho, ale upravila jsem ho na materiál, který ve své podstatě nemusí být primárně určený jenom pro cizince. Chtěla jsem, aby byl univerzální a mohl se využít kdekoliv a kdykoliv a co víc, každý učitel si ho mohl upravit na takový formát, který mu bude vyhovovat. Postupně tento nápad vykrystalizoval do podoby dnešních "Demonstračních karet", které vám nyní představuji.
Jejich podoba může být různá - od malých kartiček až po velké A4. Jejich cíl je ale jediný - předvést a ukázat podobu všech předmětů, zvířat, osob a jevů, se kterými se v našem světě běžně potkávají, vysvětlit jejich význam, spojit je s podobou v reálném světě a zafixovat je na takové úrovni, že všichni budou vědět, že tužka je ta dřevěná věc, kterou se píše a patří do té věci, která se nazývá penál :-) Možná se teď smějete a říkáte si, že to přece ví každé dítě... No, bohužel neví. Aspoň to dokazuje moje osobní zkušenost a zkušenost mých úžasných kolegů, kteří museli vzít tu dřevěnou věc a dát ji onomu dítěti do ruky, protože absolutně nevědělo, co si má vzít. A i proto jsem jako jedno z prvních témat připravila základní školní pomůcky a lidi, které ve škole můžou potkat a následně karty zaměřené na chování a činnosti ve škole, které zde běžně děláme. Ale nebojte, další témata už se připravují. A pokud nějaké konkrétní potřebujete, neváhejte se na mě obrátit!
A teď už k samotným kartám. Každé téma obsahuje karty ve 3 variantách. První je verze, kde je vyobrazený pouze samotný obrázek. Ten se hodí zejména pro motivaci a seznámení s tématem a danou věcí. Pozorujte, popisujte, všímejte si detailů, hledejte jej v reálném světě. Zkuste přemýšlet, jak se jmenuje, co dělá, proč je pro nás důležitý a jak ho můžeme využít. Poté přichází druhá verze, která už kromě obrázku obsahuje také popisek, který je do karty pevně vložen. Seznamujte se s tím, jak se daný obrázek nazývá, jak se vyslovuje, jak se píše, jaké mohou být další jeho podoby. Na závěr pak tyto dovednosti spojte v poslední - třetí verzi, kdy obrázek má tento popisek také, ale můžete si ho libovolně přikládat a skrývat. Hledejte dvojice, připojujte je k sobě, hrajte pexeso, domino, hru Kufr!
Tempo a úroveň osvojení slovní zásoby bývá u žáků různorodá. Díky těmto třem verzím si můžete vybrat, jakou verzi kterému z nich dáte. A nebo je použijte všechny a najednou. Vytvořené jsou záměrně ve formátu A4, takže si je můžete lehce zmenšit dle svého uvážení. Stačí dát při rozložení tisku větší počet stránek na list. Jako vždy je součástí nejen učitelská metodika, ale také tipy pro nejrůznější aktivity s těmito kartičkami. A pro ty, kteří jsou stejní šílenci na pořádek jako já, je tam i připravená etiketa na obálku nebo boxík, do kterého si karty uskladňujete, a to hned ve 3 velikostech.
Tak ať se líbí!
Šárka